Om Wallwein's

Nyheter 2017

Nyheter 2016


Nyheter 2015

Nyheter 2014

Nyheter 2013

Nyheter 2012

Nyheter 2011

Nyheter 2010

Nyheter 2009

Nyheter 2008

Nyheter 2007


Nyheter 2018


SKK Nordic Dog Show Vänersborg 9/6-2018
Domare: Tatjana Urek Slovenien
Domare valpar: Tina Angrell

   

BH-3 R-Cert Wallwein's Gemtree Bloodstone *Greger*

  BH-4 Wallwein's Duck Pond *Skott* äg Ulrica Wennersten Grattis
     

Exl/2 Ck Oplac BH
C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12
Wallwein's Quite Easy
*Qenta*

BT-2 CERT och R-Nordic Cert Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*
Exl/3 Ökl Wallwein's Clos Mont-Blanc * Lycka* äg Veronica Mellander
Exl/2 Ck Oplac BT SE U(u)CH Wallwein's Black Granit

**Bästa valp och utplockat i BIS:et bland dom 10 sista..**
Wallwein's Il Sassi Rosso *Glimma*

   

Wallwein's uppfördargrupp 2:a med HP

Så varmt idag men vad gör väl det när man är med bästa tänkbara vänner
Tack för idag goingar

 
_______________________________________________________________________________
Haft en helt ljuvlig dag på Tånga Hed där Lab Väst/Skaraborg arrangerade sin inof utställning 2/6-2018🐾😍
Domare:Elizabeth Azbølmo Amundsen
Först och främst vill jag rikta ett stort tack till Veronica, Dan och Christina för att ni kom med dom härliga Qenta-barnen💕 Till Annettesom visade upp sin älskade Wilma 8 år och så välskött (lilla krulltotten❤)
Den fina hjälpen jag fick av Hilda med lilla brunvalpen Strilla och i BIS-valp där Hilda visade Elda ända fram till BIS-4!!
🌟Best In Show och bästa svarta🌟
C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12 
Wallwein’s Quite Easy *Qenta*

🌟Best In Show-4 🌟

Wallwein’s Gigandos Tradition *Leca*

🌟Best In Show valp I & II🌟
Wallwein’s Il Sassi Rosso *Glimma* (6-9 mån)
🌟Best In Show valp -2🌟
Wallwein’s Kutch McDougall *Douglas* (4-6 mån)
🌟Best In Show - 4🌟
Wallwein’s Kizz Zin Fire * Elda* (4-6 mån)
3-plac i valpkkass I 4-6 mån
Wallwein’s Kumala Red * Mini* äg Christina Hättström
4-plac i valpklass I 4-6 mån 
Wallwein’s Kalleske Clarrys *Strilla*
Oplacerad i valplass 4-6 mån
Wallwein’s Klein Constantia *Saga* äg Veronica Mellander
Oplacerad i ÖKL 
Wallwein’s Elyssia *Maxa* äg Christina Hättström
🌟Bäst Veterantik🌟 
Wallwein’s Millesime * Wilma* äg Annette Fröberg
Åter igen - Stort tack till arrangörerna LabVäst/Skaraborg, mina fina valpköpare, sponsorer och tack till domare Elizabeth för en väl genomförd dag 🌟🌹


_______________________________________________________________________________


SSRK Hasslarp 2018-05-27
Domare:
Bjarne Sørensen

 

*Bästa hane och BIM*
C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12
Wallwein's Quite Easy
*Qenta*


*BH-4 CERT och Bim-Junior *

Wallwein's Gemtree Bloodstone *Greger*

 

* BT-3 Bästa Junior *
Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*

Exl/1 Ck på Lördagen och Ex/3 Ck på Söndagen Wallwein's Giant Steps *Kila* äg Jane Evander
 

 

Exl/1 CK SE U(u)CH Wallwein's Black Granit *Singla*

 

*Bästa valp II Best In Show-3*
Wallwein's Il Sassi Rosso *Glimma*

 

*Best In Show 2 Uppfödargrupp*

GregerQenta Singla Leca

 

Tusen tack för all hjälp med skugga, handräckning, hundfångst ... handling BH-BT-gruppen

Tack till domare Bjarne Sørensen för en trevlig dag i ringen och för pausen vi fick för att spola av hundarna i värmen


_______________________________________________________________________________


 

Domare: Becci Hodge GB
Domare valpar: Frank Bjeklund N
BIS Junior:
Becci Hodge
BIS valp: Gill Smitherman GB

 

**Bästa hane och BIM**

C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12
Wallwein's Quite Easy *Qenta*


  Ex/2 CK Wallwein's Gemtree Bloodstone * Greger*

** BT-2 CERT Bästa Junior och Best In Show-2 Junior**

 Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*
  


Ex/3 CK Wallwein's Groot Constantia *Lexi*
äg Maria Carlsson som också är den eminenta fotografen


  

Ex/3 CK SE U(u)CH Wallwein's Black Granit *Singla*

** Bästa valp i valpklass II och Best In Show-2**

Wallwein's Il Sassi Rosso *Glimma*
 

 

** Bästa Uppfödargrupp **
Qenta - Lexi - SinglaLeca

 

 

Tack alla underbara vänner för en fin helg i storstaden Stockholm och vackra Ulriksdal

  Och ett stort tack för all hjälp i BH/BT och gruppen


_______________________________________________________________________________

SKK Nordic i Lidköping 12/5 2018
Domare: Nina Lönner-Andersson

 

** BIR NORDIC CERT **
C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12
Wallwein’s Quite Easy *Qenta*

(bild 4064)

BH-3 R-Cert Wallwein’s Gemtree Bloodstone *Greger*

 

  BH-3 R-Cert Wallwein's Gemtree Bloodstone * Greger*

Ex/2 Ck Wallwein’s Gigandos Tradition *Leca*
Ex/3 Ck SE U(u)CH Wallwein’s Black Granit *Singla*

BIM-valp HP Wallwein’s Il Sassi Rossi *Glimma*

 

Wallwein’s blev bästa uppfödargrupp med HP


_______________________________________________________________________________

SSRK Kungsbacka/Nordhalland 7/4 2018
Domare: Inga Bonnez DK rasen och uppfödargrupp
Domare: Bisvalp
Annelie Karlsson
Domare: Bisjakt Ragnhild Ulin

 

  *** NY CHAMPION***

*** BIS-valp 4-6 mån ***

BH-1 BIM BIS/BIM-3 BIS-3 Jakt
“SE U(u)CH”Wallwein's Six Foot Six *Sixten*

 

Exl/1 Ck C.I.E. C.I.B. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12 Wallwein's Quite Easy *Qenta*

 

BT-2 SE U(u)CH Wallwein's Black Granit *Singla*


Exl/2 Ck Ökl Wallwein's Avalone *Axa*

 

Exl/2 Ck Juniorkl Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*

 
*** BEST IN SHOW ***
Wallwein's Il Sasso Rossi *Glimma* valpklass I

**Uppfödargruppen BIS-2**

Tack för all hjälp med mina hundar i BH, BT och gruppen.
Tack till
Åsa Iletorp för fotografering och sist men inte minst, tack till domare Inga Bonnez för dina fina ord om´mina hundar

_______________________________________________________________________________

SSRK Högbo 25/3 -18
Domare:
Dan Ericsson

Exl/2 i Juniorklass Wallwein's Groot Constantia "Lexi" äg Maria Carlsson

Duktiga ni är Grattis


_______________________________________________________________________________
SSRK Moheda 4/3 -18
Domare: Gerda Groenweg-De Klerk NL
 
 
~~**Best In Show - Valpklass I**~~
 
*BH-2 BIS/Jaktemeriterad-2*
C.I.E. C.I.B. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12
Wallwein's Quite Easy
*Qenta*
 
*BH-4 från Jaktklass*
Exl/1 CK Juniorklass Wallwein’s Gemtree Bloodstone *Greger*
 
**BT-1 BIR CERT**
(Oplacerad i BIS:et)
 
 
**Wallwein’s hade även bästa uppfödargrupp med HP**
(Deltog inte in i BIS:et)

_______________________________________________________________________________

~~* SSRK Mjölby 4/2-2018 *~~
Domare: Pia Razera-Brulin
(dagens spontana yttryck..." gå å bada...")
Tack
Pia, you made my day

 

**BIR CERT & Best In Show-3**
(domare: BIS Jan-Erik Ek)

Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*
 
 

BH-2 R-Cert Gemtree Bloodstone *Greger*

**BH-3 Bästa Jaktmeriterad & Best In Show-1**
(Domare i Bis-jakt Hans Almgren)
C.I.E. C.I.B. DK V-13 DKKV-13 DKUCH NO JV-12 NOUCH SE JV-12 SEUCH
Wallwein's Quite Easy *Qenta*

Ex/2 Jkl  Wallwein's Six Foot Six *Sixten*

Ex/4 Ukl Wallwein's Ellyssia *Maxa* äg Christina Hättström
Ex/2 Ck SE V-15 SE JV-15 SE U(u)CH Wallwein's Untouched *Nässla*

**Bästa uppfödargrupp som blev BIS-2 **

 

Tack till alla sponsorer - Så mycket fina saker
Tack alla för en fin dag om än lite frostig...
Tack
MaiLis Åkesson & Mirjam Axner för att ni stannade


_______________________________________________________________________________

18/1-18 Ludde i Norge

Storeslem i heimen i dag! Ludde og jeg med 2. re-godkjenning. Så da er vi klare for to nye år!
Lett som plett
 
 

_______________________________________________________________________________

*2018 har börjat på bästa tänkbara sätt*

Vad kan toppa två härliga dagar på MyDog bättre en Best In Show-3 Junior av ca 80 juniorer - Saknar ord ❤ 
❤ Grusas barn och bror levererar ❤

 ************ Cruft's kvalificerade 2019 *****************

MyDog 2 den 5/1 -18
Domare: Lyndall Black Australien

BH-1 CACIB BIM & Crut's kvalificerad 2019 
C.I.B. C.I.E. DKUCH DK V-13 DKKV-13 NOUCH NO JV-12 SEUCH SE JV-12 
Wallwein's Quite Easy *Qenta*

Bästa Junior BIS-3 & Cruft's kvalificerad 2019
Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*

Exl/3 juniorkl Wallwein's Gemtree Bloodstone *Greger*

Exl/oplac i dag Wallwein's Clos Mont-Blanc *Lycke* äg Veronica Mellander

Exl/2 Ck Chkl Wallwein's Black Granit *Singla*

 

Wallwein's bästa uppfödargrupp med HP

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MyDog I 4/1/ -18
Domare: Herdís Hallmarsdóttir Island

 

BIR Junior med HP/Oplac i BIS:et Wallwein's Gemtree Bloodstone *Greger*
BIM Junior med HP Wallwein's Gigandos Tradition *Leca*

Exl3 CK SE U(u)CH Wallwein's Brewer Clifton *Benny*

Exl/3 CK Wallwein's Clos Mont-Blanc *Lycke* Ökl äg Veronica Mellander

Exl/3 CK SE U(u)CH Wallwein's Xalbariño *Sanda*

Wallwein's bästa uppfödargrupp med HP/Oplac i BIS:et

 

❤ Varmt tack för två trevliga dagar till alla inblandade ❤